Versa - CGG-3321-316-XIFA-D024 DIRECTIONAL CONTROL VALVE, 3-WAY, SST, 24VDC CS - C316 series
Versa - CGG-3321-316-XIFA-D024
SKU: VS-CGG-3321-316-XIFA-D024
Manufacturer part number: CGG-3321-316-XIFA-D024
Versa - CGG-3321-316-XIFA-D024 DIRECTIONAL CONTROL VALVE, 3-WAY, SST, 24VDC CS - C316 series
VERSA C-316-SERIES DIRECTIONAL CONTROL VALVE
The C-316 Series is available as either a 4-way, for double acting devices or a 3-way, for spring return devices. All solenoid actuators are solenoid/pilot type, which allows the use of the smallest solenoids available resulting in low power consumption. This design also assures a positive shifting force which makes certain the valve shifts when energized and reduces the chance of coil burnout.
Product Features
- 1/4" NPT body ports
- Constructed of SAE 316L marine grade stainless steel conforming to NACE standard MR-01-75 suitable for direct exposure to sour environments
- Connects directly to pressure lines with integral, pipe threaded ports on side of valve body
- FKM o-ring seals perform reliably with exposure to hydrocarbons or highly corrosive fluids over a broad temperature range: equivalent to Viton®, Fluorel®
Solenoid Features
- Solenoid coil connection: M20 female conduit with integral junction box
100% Leak Tested • 10-Year Warranty
Specifications| Lead Time (Working Days): | 20 20 |
|---|
| Actuation | Double Solenoid-Pilot |
|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
|---|
| Media(S) | Air/Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
|---|
| Temp Range (F) | -4°F to 131°F |
|---|
| Temp Range (C) | -20°C to 55°C |
|---|
| Flow | 2.0 Cv |
|---|
| Port Size/Type | 1/4" NPT body ports |
|---|
| Pressure Range (PSI) | 15-150 psi |
|---|
| Pressure Range (BAR) | 1.03-10.3 bar |
|---|
| Pilot Type | Internal Pilot |
|---|
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
|---|
| Seal Mtl | FKM |
|---|
| Series | C-316 |
|---|
| Weight | 4.57 lb |
|---|
| Weight (Kg) | 2.07 kg |
|---|
Solenoid Specifications| Solenoid Category | Hazloc - E Class XIF Option |
|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
|---|
| Ingress Protection | IP66 / 67 |
|---|
| Coil Class | Class H |
|---|
| Protection | II 2 G Ex ia IIC T4...T6 Gb, II 2 D Ex ia IIIC T130°C...T80°C Db |
|---|
| Zone | Zone 1 |
|---|
| Certification | ATEX, IECEx, PESO, TR-CU |
|---|
| Solenoid Housing Material | Engineered Polymer |
|---|
| Solenoid Seal Material | FKM |
|---|
| Solenoid Connection | M20 female conduit (integral junction box) |
|---|
Options| Options Included | | D024 | | Voltage code 24 volt DC | | XIFA | | Intrinsically safe, ATEX |
|
|---|