Versa - CAG-3321-316-356BN-XV9-44-D024 VALVE, 3-WAY, SST, 24VDC CS - C316 series
Versa - CAG-3321-316-356BN-XV9-44-D024 VALVE, 3-WAY, SST, 24VDC CS - C316 series
SKU: VS-CAG-3321-316-356BN-XV9-44-D024
Manufacturer part number: CAG-3321-316-356BN-XV9-44-D024
VERSA C-316-SERIES DIRECTIONAL CONTROL VALVE
The C-316 Series is available as either a 4-way, for double acting devices or a 3-way, for spring return devices. All solenoid actuators are solenoid/pilot type, which allows the use of the smallest solenoids available resulting in low power consumption. This design also assures a positive shifting force which makes certain the valve shifts when energized and reduces the chance of coil burnout.
Product Features
- 1/4" NPT body ports
- Constructed of SAE 316L marine grade stainless steel conforming to NACE standard MR-01-75 suitable for direct exposure to sour environments
- Connects directly to pressure lines with integral, pipe threaded ports on side of valve body
- Low-temperature Buna o-ring seals for low-temperature applications down to -40°F
Solenoid Features
- Solenoid coil connection: 1/2" NPT female conduit with 24" wires
- 100% Leak Tested • 10-Year Warranty
Specifications| Lead Time (Working Days): | 10 10 |
|---|
| Actuation | Solenoid-Pilot | Latch-Reset (Shift Away From Latch Side Latches) |
|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
|---|
| Media(S) | Air/Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
|---|
| Temp Range (F) | -40°F to 126°F |
|---|
| Temp Range (C) | -40°C to 52°C |
|---|
| Flow | 2.0 Cv |
|---|
| Port Size/Type | 1/4" NPT body ports |
|---|
| Pressure Range (PSI) | 25-150 psi |
|---|
| Pressure Range (BAR) | 1.72-10.3 bar |
|---|
| Pilot Type | Internal Pilot |
|---|
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
|---|
| Seal Mtl | Low Temperature Buna |
|---|
| Series | C-316 |
|---|
| Weight | 2.13 lb |
|---|
| Weight (Kg) | 0.96 kg |
|---|
| | |
|---|
| Solenoid Specifications |
|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
|---|
| Inrush | 75 mA |
|---|
| Holding | 75 mA |
|---|
| Resistance | 320 Ω |
|---|
| Ingress Protection | IP66 / 67 / 68, NEMA 4X & 6P |
|---|
| Coil Class | Class H |
|---|
| Protection | Cl I, Grps B,C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl III |
|---|
| Zone | Zone 1 |
|---|
| T Rating (Gas) | 4 |
|---|
| T Rating (Dust) | 135 |
|---|
| Certification | cCSAus |
|---|
| Solenoid Housing Material | Stainless Steel - Plated |
|---|
| Solenoid Seal Material | Low Temperature Buna |
|---|
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
|---|
| | |
|---|
| Options Included |
|---|
| | | 44 | | Low temperature Buna | | D024 | | Voltage code 24 volt DC | | XV9 consists of | D14 | Solenoid vent water proof dust nut | | | HT | High temperature coil, class H | | | LX | Low power, 1.8 watt, E4 | | | XV | CSA Hazardous solenoid-1/2" NPT |
|
|---|