Versa - CAG-3301-316-356BN-XNX-D024 VALVE, 3-WAY, SST, 24VDC CS - C316 series
Versa - CAG-3301-316-356BN-XNX-D024 VALVE, 3-WAY, SST, 24VDC CS - C316 series VERSA C-316-SERIES DIRECTIONAL CONTROL VALVE The C-316 Series is available as either a 4-way, for double acting devices or a 3-way, for spring return devices. All solenoid actuators are solenoid/pilot type, which allows the use of the smallest solenoids available resulting in low power consumption. This design also assures a positive shifting force which makes certain the valve shifts when energized and reduces the chance of coil burnout. Product Features 1/4" NPT body ports Constructed of SAE 316L marine grade stainless steel conforming to NACE standard MR-01-75 suitable for direct exposure to sour environments Connects directly to pressure lines with integral, pipe threaded ports on side of valve body FKM o-ring seals perform reliably with exposure to hydrocarbons or highly corrosive fluids over a broad temperature range: equivalent to Viton®, Fluorel® Solenoid Features Solenoid coil connection: 1/2" NPT male conduit with 24" wires 100% Leak Tested • 10-Year Warranty
SKU: VS-CAG-3301-316-356BN-XNX-D024
Manufacturer part number: CAG-3301-316-356BN-XNX-D024
Specifications| Lead Time (Working Days): | 20 20 |
|---|
| Actuation | Solenoid-Pilot | Latch-Reset (Shift Away From Latch Side Latches) |
|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
|---|
| Media(S) | Air/Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
|---|
| Temp Range (F) | -4°F to 131°F |
|---|
| Temp Range (C) | -20°C to 55°C |
|---|
| Flow | 2.0 Cv |
|---|
| Port Size/Type | 1/4" NPT body ports |
|---|
| Pressure Range (PSI) | 0-150 psi |
|---|
| Pressure Range (BAR) | 0-10.3 bar |
|---|
| Pilot Port Size | 1/8" NPT |
|---|
| Pilot Type | Remote Pilot |
|---|
| Pilot Range (PSI) | 25-120 psi |
|---|
| Pilot Range (BAR) | 1.72-8.27 bar |
|---|
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
|---|
| Seal Mtl | FKM |
|---|
| Series | C-316 |
|---|
| Weight | 2.06 lb |
|---|
| Weight (Kg) | 0.99 kg |
|---|
Solenoid Specifications
Solenoid Category Hazloc - E5 Class XN Option
Voltage24 V DC ±10% (D024)
Inrush 77 mA
Holding 77 mA
Resistance 312 Ω
Ingress Protection IP67
Coil Class Class F
Protection II 2 G Ex d IIB + H2 T3...T6 Gb
ZoneZone 1T
Rating (Gas) 6
Certification ATEX, IECEx, INMETRO, TR-CU
Solenoid Housing Material: Steel - Plated
Solenoid Seal Material: FKM
Solenoid Connection: 1/2" NPT male conduit with 24" wires